recenze Dark Horse od Nickelback

3. prosince 2008 v 23:28 | tar-Rhiannonn |  Hudba
Osmnáctého listopadu nás Chad obdařil svým novým dítkem...
Nezbedným, rozmazleným a s růžovou mašlí na blonďatých amerických vláscích.
A s tvrďáckým kaubojským jménem "tmavý koníček"...

Ne, asi to není tak zlé, ale.... :)

Nickelback se po masovém komerčním úspěchu alba "All The Right Reasons" nevydali zrovna objevnou a zajímavou cestou, spíše si vsadili na líbivé melodie a prostinké ba až dětinské texty garantující slušnou prodejnost mezi věkovou skupinou 11-16...
Právě takový dojem zanechává první, druhý, ba i třetí poslech alba. Teprve když se na tu placku pořádně soustředíte s cíleným zájmem zjistit, co je na tom tak špatného, tak objevíte, že zdání naštěstí přeci jenom klame.

Hlavní chybou je výběr tahounu Dark Horse... Gotta Be Somebody opravdu není ničím víc, než čím se tváří být. Nekomplikovaná melodie, naivní text a popíkovské manýry nám z toho ve výsledku nemohou dát nic víc než jen další písničku do rádií, kterou budeme muset poslouchat denně až do zešílení a potom ještě třikrát. V podobném, ba i horším ražení je i další takový počin, a to sice písnička "Never gonna be alone". Ze začátku to zní celkem dobře, později už to sklouzává ke klišé nastavených už Far Away právě z alba All The Right Reasons. Sladká nuda. Nic víc.
To byli hlavní viníci. Mezi podezřelými nám jich ještě pár zbývá.
Prvním a nejvýraznějším je song s číslem 1. Something In Your Mouth. Ne, není špatná. Jen.. Jen nám předvádí poněkud podivný úvod do alba, zvlášť pokud jste fandové spíše starších desek jako "The State" nebo "The Long Road". Zajímavé efektíky, chytlavá melodijka velmi tanečního rázu a celkově atmosféra drsné párty a samozřejmě velmi nickelbackovský text s podtextem. V podobném rázu proskáčeme ještě dvojku "Burn It To The Ground" a zajímavý počin s číslem šest, kde slyšíme Ryana výt, se jménem Just To Get Higher...
Další podivností a podezřelým individuem je This Afternoon... Ano, úplně poslední kus, svádící k posezení v americké hospůdce, rukou okolo ramen, popíjení a zpíváníčku s přáteli. Je tak absolutně mimo a cowboysko-sladce jiný, že jse kupodivu stává velmi příjemnou tečkou za touto poněkud nesourodě splývající směskou různých experimentů.

Tož to byla to na Dark Horse ne úplně sedící. Přesto slušná řádka zbyla.
První nepodivnou je čtverka, I'd Come For You... Klasická nikláčská pomalá píseň, která nechává vyznít Kroegerův táhlý a neotřelý hlas a pohrává si s nostalgickou náladou... Nejvíce připomíná asi Feelin' Way To Damn Good, ovšem bez toho zoufalství. Optimisticky znějící hodně příjemné překvapení, pokud radši balady, tahle je opravdu dobrá.
Hned za ní je nadupaně znějící Next Go Round a za chvíli Shakin' Hands - oboje nijak výrazně nevybočuje z dosavadní Nickelbačí tvorby (jestli ano, tak rozhodně nahoru, zvláště po standartu nasazeného hity Savin' me, Rockstar a Far Away). Pokud by takových písní bylo plné album, byla by to pecka. V podobném duchu nám jde i baladičtější If Today Was Your Last Day, které docela balancuje na hraně klišovitého textu a takové obyčejné věci. Nicméně je to ještě v normě, pro mě příjemná věc.
A zbývá nám už jenom SEX... "Because that's the one you really want" a "Sex is always the answer, it's never a question". Tyto zcela nevinné výňatky z textu zmíněného songu se dají směla přihodit do souvislosti s pozicí, kterou tenhle kousek zaujímá na albu. Toto měl být singl. Toto jsou Nickelback. A to je Chad. Prostě klasa a bomba. Nejspíš ne na první poslech, ale přijdete tomu na chuť. Vážně. :)

Abychom to shrnuli, hezký obal, divné věci, dobré věci a i (pod)textíky... další z řadovek Nickelback není převratnou dokonalostí na hudební scéně a nedosahuje kvalit alb z roků 2000, 2001 a 2003.
Jop. Škoda. Vrátit ke kořenům chlapci a bude líp.

Celkem je to 5 slušných kusů, 1 super, 3 divnosti a 2 odpornosti. Řekněme tak 59% a nechme to být... :)

Rhi
 


Komentáře

1 Kris Kris | 4. prosince 2008 v 12:07 | Reagovat

Slušná recenze nepřemýšlela jsi, že bys to mohla dělat profesionálně?

2 Rhiannonn Rhiannonn | E-mail | Web | 4. prosince 2008 v 16:18 | Reagovat

Nepřemýšlela. :))

3 Kris Kris | 4. prosince 2008 v 21:43 | Reagovat

Možná bys měla.

4 Astrak Astrak | E-mail | 5. prosince 2008 v 18:56 | Reagovat

Také jsem si říkal, že bych si to dokázal představit i někde jinde než jenom na blogu, kde to moc lidí nezhlédne.;)

Já bych být tebou možná někam zkusil zase nějakou recenzi napsat.

5 Aurore Aurore | 7. prosince 2008 v 20:37 | Reagovat

No, Rhi, konečne ti píšem tento komentár, ehm. Dúfam, že nie na to moc neskoro. :D

Nickelback nepočúvam a nemám ani potuchy o ich počinoch alebo albumoch a tak  s tebou nemôžem ani súhlasiť ani ti odporovať.

Ale viem, že tvoj vkus je dobrý, takže...

Recenzia je písaná ladne a profesionálne. Pekne sa čítala a  a aj ja, ktorá sa o túto skupinu nezaujíma, som ju dočítala do konca - dôkaz dobrej práce. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.